TeknolojiTatilde verilerinizi korumanın 5 etkili yolu

Tatilde verilerinizi korumanın 5 etkili yolu

-

HavadisAntalya.com Online Tarafsız ve Bağımsız Habercilik

Peşi sıra gelen kapanmaların akabinde kısıtlamalar hafiflerken, sıcak yaz aylarını kıymetlendirmek isteyen kullanıcılar için tatil hazırlıkları başlıyor. Birçok kullanıcı tatil anılarını biriktirmek için telefon, fotoğraf makinesi ve görüntü kamera üzere elektronik aygıtlarını yanında götürmeyi tercih ediyor. Fakat, çok sıcak hava ve sıvı teması üzere faktörler elektronik aygıtlardaki bilgilerin kaybolmasına neden oluyor. Bu tıp nedenlerden ötürü data kaybına uğramak istemeyen kullanıcıların bilhassa dikkatli olması gerektiğini vurgulayan bilgi kurtarma uzmanı Serap Günal’a nazaran, tatil esnasında aygıtları inançta tutmanın 5 kıymetli yolu bulunuyor. 

Tatil Esnasında Bilgi Kaybını Önlemenin 5 Yolu 

Bu yıl tatil hazırlıkları yapan bireylerin gündeminde çoğunlukla virüs ve toplumsal aralık önlemleri bulunsa da dikkatli olunması gereken diğer tehlikeler de bulunuyor. Bilhassa yüksek sıcaklık ya da sıvı temas eden aygıtlarda meydana gelen data kaybının virüs kadar tasa yaratabileceğine dikkat çeken Günal, tatil süreci boyunca bilgi kaybına neden olabilecek tehlike durumlarını ve bu durumlara karşı alınabilecek tedbirleri 5 adımda paylaşıyor. 

1. Aygıtları sıvı temasına karşı koruyun. Kamera yahut cep telefonunun sıvıyla teması durumunda kullanıcıların, aygıtları şarj etmeye çalışmamaları ve kapalı durumda bırakmaları kıymet arz ediyor. Islanan aygıtları fön makinesi ile kurutmak ya da klasikleşen pirinç metotları yerine mümkünse aygıtın pilini çıkarıp kurumaya bırakmak daha tesirli oluyor. 

2. Kumsallardaki tehlikeleri göz önünde bulundurun. Kolayca akıllı telefona sızabilen ve USB temasını engelleyebilen ıslak kumlar, elektronik aygıtlara en çok ziyan veren ögelerden birini oluşturuyor. Plaja getirilen aygıtların müdafaa altında olduğundan emin olunması kıymet arz ediyor. 

3. Güneş kremlerine dikkat edin. Tıpkı sıvılar üzere güneş losyonları da aygıtlar için potansiyel riskler oluşturuyor. Aygıtlardaki değerli irtibat noktalarını engelleyen kremler aygıtları önemli hasarlara uğratabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların, aygıtları kremlerden uzak tutması gerekiyor. 

4. Şekerli içecekleri cihazlarınızdan uzak tutun. İçecekler içindeki şekerin kristalleşmesi, aygıtlarda kısa devre meydana gelmesine neden oluyor. Şekerli içeceklerin bulunduğu ortamda ekstra tedbir almak aygıtları risklere karşı koruyor. 

5. Hırsızlıklara karşı tedbirinizi alın. Kullanıcıların insan popülasyonlarının fazla olduğu bölgelerde sıklıkla karşılaşılan hırsızlık olaylarına karşı aygıtlarını muhafazası değer arz ediyor. Yaşanabilecek hırsızlık durumlarından sonra aygıtlardaki dataları kurtarmak mümkün olmadığı için kullanıcıların şahsî eşyalarını kendilerine yakın tutması en değerli adımların başında geliyor. 

Tatilden Evvel Bunları Kesinlikle Yapın 

Dataların sağlıklı bir biçimde inançta olması için kullanıcılara güçlü teklifler veren Günal’a nazaran, tatilde datalarını kaybetmek istemeyen kullanıcıların unutmaması gereken 3 değerli nokta da bulunuyor. Kullanıcıların tatile giderken yanlarına kesinlikle bir şarj aygıtı ve taşınabilir şarj aletini aldığından emin olması, unutulduğunda ise orjinal eser tedarik etmesi gerekiyor. Aygıtları fizikî sıkıntılara karşı koruyan aparatları çantada bulundurmak, bir öteki yapılması gereken adımı oluşturuyor. Tatile çıkmadan evvel aygıtlardaki bilgilerin yedeklenmesinin birçok soruna karşı çok kıymetli bir adım olduğunu ayrıyeten hatırlatan Serap Günal, data kaybına uğramak istemeyen kullanıcıları uyarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Haberler

Mutlaka Okunması Gereken Dünya Klasikleri

Mutlaka Okunması Gereken Dünya Klasikleri Saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadığınız anlarda bir kitabın başrol oynuyor olması kadar güzel bir başka duygu...

Şirinler ve Sarallar çetesi davasında örgüt lideri Ümit Saral’a ceza yağdı

Şirinler ve Sarallar çetesinin arasında uyuşturucu gelirinin paylaşımında çıkan tartışma ve ardından farklı zamanlarda gerçekleştirilen saldırılarda 7 kişinin...

Bakan Soylu: ‘Uyuşturucu ile mücadelede yılbaşından itibaren 148 bin 585 operasyon yapıldı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iş kadını Banu Akdeniz tarafından Ordu'nun Ünye ilçesinde yaptırılan Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim...

Kayıp gencin cesedi Aydos Ormanı’nda bulundu

Kartal'da geçtiğimiz günlerde Esentepe Mahallesi'ndeki evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Kartal Köy Hizmetleri...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Lady Gaga and Cardi B Meet at the Grammys

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you