DünyaSon dakika: Endonezya açıklarında şiddetli deprem! Tsunami uyarısı yapıldı

Son dakika: Endonezya açıklarında şiddetli deprem! Tsunami uyarısı yapıldı

-

HavadisAntalya.com Online Tarafsız ve Bağımsız Habercilik

Endonezya’nın Maluku eyaletinde 6,1 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Zelzele sonrası tsunami uyarısı yapılırken halktan yüksek kesitlere gitmeleri istendi.

Şiddetli zelzele 10 kilometre derinlikte gerçekleşirken tsunami uyarısı yapıldı ve bölge halkına yüksek yerlere gidin uyarısı yapıldı.

Uzmanlar oluşabilecek tsunami dalgalarının bilhassa yakındaki Seram Adası’na ziyan verebileceğinden korkarken adalarda yaşayan herkese sms yoluyla ihtar bildirileri atıldı.

Yetkililer şimdi meyyit ya da yaralı bilgisi olmadığını lakin bölgedeki birtakım binalarda hasar olduğu bilgisini verdi.

Pasifik Okyanusu’nda birçok küçük adadan oluşan bir ülke olan Endonezya’da şiddetli sarsıntılar, tsunamiler ve volkan faaliyetlerine rastlanıyor. Bölge bu sebepten ‘Ateş Çemberi’ olarak da anılıyor.

2004’te meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki zelzele Endonezya’nın Sumatra kıyılarını vurmuş, oluşan tsunamiyle birlikte toplamda 220 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

DÜNYANIN EN UZUN ZELZELESİ BELİRLENDİ: TAM 32 YIL SÜRDÜ!

1861 yılında Endonezya’nın Sumatra Adası’nda meydana gelen 8,5 büyüklüğündeki sarsıntının tam 32 yıl sürdüğü aşikâr oldu. Uzmanlar zelzelenin binlerce kişinin hayatına mal olduğunu açıkladı.

Bilim dünyası 6,5 büyüklüğündeki zelzele ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarını konuşuyor.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın bilinen en uzun zelzelesini belirlemeyi başardı.

İngiliz Daily Expressgazetesinde yer alan habere nazaran, Endonezya’nın Sumatra Adası’nda meydana gelen 8,5 büyüklüğündeki sarsıntının tam 32 yıl sürdü.

Jeolojide ‘yavaş kayma olayı'(slop-sweep event) olarak bilinen bu olaya nazaran bölgedeki iki tektonik plaka birbirlerine yıllar boyunca yaklaştı.

Bu yaklaşma yıllarca hissedilmeyecek kadar küçük zelzelelerin meydana gelmesine neden oldu.

Kelam konusu araştırmaya nazaran, 32 yıl boyunca süren bu zelzelelerin akabinde yıkıcı 8,5’lik sarsıntı meydana geldi.

Öbür bir deyişle 32 yıl boyunca süren zelzeleler yıkıcı zelzelenin meydana gelmesine yer hazırladı.

Bilim insanları bu zelzele dalgasının anlaşılmasının gelecekte binlerce hayatı kurtarmak için kilit rol oynayacağı görüşünde.

1861 yılında meydana gelen sarsıntı binlerce kişinin hayatına mal olmuş, bölgedeki coğrafyanın bile değişmesine neden olmuştu.

1861 zelzelesi yıkıcı bir tsunaminin de oluşmasına neden olmuş, tsunami 500 kilometreden geniş kıyı çizgisini vurmuştu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Haberler

Mutlaka Okunması Gereken Dünya Klasikleri

Mutlaka Okunması Gereken Dünya Klasikleri Saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadığınız anlarda bir kitabın başrol oynuyor olması kadar güzel bir başka duygu...

Şirinler ve Sarallar çetesi davasında örgüt lideri Ümit Saral’a ceza yağdı

Şirinler ve Sarallar çetesinin arasında uyuşturucu gelirinin paylaşımında çıkan tartışma ve ardından farklı zamanlarda gerçekleştirilen saldırılarda 7 kişinin...

Bakan Soylu: ‘Uyuşturucu ile mücadelede yılbaşından itibaren 148 bin 585 operasyon yapıldı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iş kadını Banu Akdeniz tarafından Ordu'nun Ünye ilçesinde yaptırılan Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim...

Kayıp gencin cesedi Aydos Ormanı’nda bulundu

Kartal'da geçtiğimiz günlerde Esentepe Mahallesi'ndeki evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Kartal Köy Hizmetleri...
- Advertisement -spot_imgspot_img

İnegöl Mobilya Farkı İle Koltuk Takımları

İnegöl Mobilya markası tarafından sunulan yaşam alanlarını daha konforlu bir hale getiren koltuk takımları sizleri bekliyor. Konforun yanı sıra...

İnegöl Mobilya Farkı İle Birbirinden Hoş Bazalar

Yatak odasında hem kullanışlı hoş bir hale getirmek için tercih edilen baza modelleri İnegöl Mobilya da sizleri bekliyor. Bazalı...

Must read

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you