GündemSMA hastası Yiğit Alp yardım bekliyor! Son bir ay...

SMA hastası Yiğit Alp yardım bekliyor! Son bir ay kaldı

-

HavadisAntalya.com Online Tarafsız ve Bağımsız Habercilik

Minik Yiğit Alp’in tedavisi için süre daralıyor. Çünkü tedavi yalnızca 2 yaşına kadar uygulanabiliyor. Yiğit’in ailesi, evlatlarının yaşaması için hayırseverlerden yardım bekliyor.


2 MİLYON 400 BİN DOLAR GEREKİYOR

İzmir’in Menemen ilçesinde Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası Yiğit Alp Avşar’ın tamamen iyileşmesi için yurt dışında ‘zolgensma gen tedavisi’ görmesi gerekiyor. Çocuklarının tedavisi için 2 milyon 400 bin dolar gerektiğini ve zamanlarının giderek daraldığını belirten Şeyma (32) ve Emre (34) Avşar çifti, başlattıkları kampanyaya büyük, küçük herkesin destek vermesini istedi.

AMERİKA’DAKİ BİR HASTANEDE TEDAVİ GÖRMESİ GEREKİYOR

Menemen’de yaşayan infaz kurumu memuru Şeyma Avşar ve zabıta memuru olan eşi Emre Avşar’ın erkek bebekleri dünyaya geldi. Çift, bebeklerine ‘Yiğit Alp’ ismini verdi. Minik Yiğit Alp’i, 1,5 aylıkken annesi, hareketlerinde bir yavaşlık olduğunu fark ederek, S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Burada yapılan testlerin sonucunda Yiğit Alp’a SMA Tip-1 tanısı konuldu. Tanıyla birlikte zorlu süreci başlayan aile, nefes almakta güçlük çeken Yiğit Alp bebeği hayatta tutabilmek için bipap ve öksürtme cihazlarını temin ederek evlerini adeta bir yoğun bakım ünitesine çevirdi. Günün her dakikasını Yiğit Alp’in fizik tedavisi, beslenmesi ve bakımına ayıran aile, oğullarının Amerika’daki bir hastanede zolgensma gen tedavisi görebilmesi için gereken 2 milyon 400 bin doların bulunabilmesi için yardım kampanyası başlattı.

KAMPANYA VALİLİK İZNİYLE YÜRÜTÜLÜYOR‘OĞLUMA HERKESTEN DESTEK OLMALARINI İSTİYORUM’

Zamanlarının giderek daraldığını gözyaşları içinde anlatan anne Şeyma Avşar, “Yiğit Alp ile ilgili tek hayalimiz onun nefes alması. Bir annenin, her gün evladını kaybetme korkusuyla baş etmesi çok zor bir duygu. Sesimin ulaştığı herkesten oğluma destek olmalarını istiyorum. Yükümü hafifletmelerini istiyorum. Omuzlarımdaki yük çok ağır” dedi.

‘EVE GELDİĞİMİZDE HAREKETLERİNDEKİ YAVAŞLIĞI FARK ETTİM’

Yaşadıkları zorlu süreci anlatan anne Avşar, “Yiğit Alp, ilk doğduğunda beslenmesi gayet iyiydi ve emme refleksi vardı. SMA’lı bebeklerde genellikle emme refleksi olmuyor. Çocuk doktorunun yaptığı muayenede her şeyin normal olduğu söylendiği için biz eve geldik. Eve geldiğimizde hareketlerindeki yavaşlığı fark ettim. Genetik bazı tahliller yapıldı. Yiğit Alp’e, tam bir buçuk aylıkken SMA Tip- 1 tanısı konuldu. İlk tanının konuldupu gün biz hastaneye yattık. Beslenme bozukluğu ve solunum şikayeti vardı. Yiyecekleri yutamıyordu. Bu hastalığı bilmiyorduk ve hiç duymamıştık. Ailemizde böyle bir öykü olmadığı için çocuğumuza konduramadık. 3 ay hastanede kaldıktan sonra, bipap cihazını tedarik ettik. Doktorumuz yoğun bakımda bizim bebeğimize nasıl bakmamız gerektiğini öğretti” dedi.

‘TEK DOZLUK BİR TEDAVİNİN PEŞİNE DÜŞTÜK’

Bu hastalıkta erken tedavinin çok önemi olduğunu vurgulayan Şeyma Avşar, “Bebeğimizin tanı aldığı anda tedaviyi alması gerekiyor. Ailesi olarak tek dozluk bir tedavinin peşine düştük. Aylardır bunun mücadelesini veriyoruz. Tedavi Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde var. Biz ABD’deki bir hastane ile görüştük. Başlattığımız kampanya çok yavaş ilerliyor. Henüz yeterli miktara ulaşamadık, çok başındayız. Yiğit Alp ciddi şekilde bakım isteyen bir bebek. Biz çoğu zaman Yiğit Alp ile ilgilenmeyi bırakıp insanlardan yardım istiyoruz” dedi.

Yardım Toplama İzin Belgeleri;

‘HER ŞEYİMİZ YİĞİT ALP ODAKLI’

Yiğit Alp’in bütün bakımlarını dakikası dakikasına yaptığını anlatan baba Emre Avşar ise “Beslenmesini yaptıktan sonra hemen hareket ettiremiyoruz. Yiğit Alp’in beslendikten sonraki hareketleri midesindekilerin ağzına gelmesine sebep oluyor. Beslenmesinden iki saat sonra Yiğit Alp’in fizik tedavilerine başlıyorum. İnsanlar gün içerisinde nasıl hareket ediyorsa tıpkı onun gibi Yiğit Alp’i hareket ettiriyorum. Öksürtme cihazı, bizim oğlumuzun hayatı. Biz bu bakımları aksatırsak yoğun bakımlık hale geliyor. Bizim bütün ilgimiz, alakamız, her şeyimiz Yiğit Alp odaklı” diye konuştu.

ZAMAN DARALIYOR! SON BİR AY

Bütün vatandaşlara seslenen Emre Avşar şöyle devam etti:

“Oğlum için az çok demeden herkesten destek bekliyorum. Oğlumuzu hayatta tutmak istiyoruz. Oğlumu elinden tutup tribüne götürmek istiyordum, camiye, parka götürmek istiyordum. Bütün hayallerimizden vazgeçtik sadece nefes alsın istiyoruz. Vicdan sahibi yüreği güzel Türk halkından kampanyaya destek olmalarını istiyorum. Bu tedavi 2 yaş altı bebeklere uygulanıyor ve bizim oğlumuz 16 aylık bu yüzden zamanımız kısıtlı. SMA hastalığı zaman tanımıyor.”

GEREKEN PARANIN YÜZDE 60’I TOPLANDI

Alp’in Amerika’daki bir hastanede zolgensma gen tedavisi görebilmesi için gereken 2 milyon 400 bin doların yüzde 60’ı toplandı.

TELEFONLA ULAŞMAK İÇİN;

Şeyma Avşar (Anne): 0541 548 76 89

İzmir Kadın Kapalı İnfaz Kurumu – İnfaz ve Koruma Memuru

Emre Avşar (Baba): 0507 911 36 32

İzmir Büyükşehir Belediyesi – Zabıta Memuru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Haberler

Şirinler ve Sarallar çetesi davasında örgüt lideri Ümit Saral’a ceza yağdı

Şirinler ve Sarallar çetesinin arasında uyuşturucu gelirinin paylaşımında çıkan tartışma ve ardından farklı zamanlarda gerçekleştirilen saldırılarda 7 kişinin...

Bakan Soylu: ‘Uyuşturucu ile mücadelede yılbaşından itibaren 148 bin 585 operasyon yapıldı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iş kadını Banu Akdeniz tarafından Ordu'nun Ünye ilçesinde yaptırılan Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim...

Kayıp gencin cesedi Aydos Ormanı’nda bulundu

Kartal'da geçtiğimiz günlerde Esentepe Mahallesi'ndeki evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Kartal Köy Hizmetleri...

Gelin-damat fotoğrafı çekerken 30 metreden düştü

Olay, Gaziler Mahallesi Tazı Kanyonu mevkiinde dün meydana geldi. Edinilen bilgiye göre bir fotoğrafçının yanında çalışan 24 yaşındaki...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you