Mutlaka Okunması Gereken Dünya Klasikleri

Mutlaka Okunması Gereken Dünya Klasikleri

Saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadığınız anlarda bir kitabın başrol oynuyor olması kadar güzel bir başka duygu yoktur. Her kitapta yeni bir maceranın içinde, uçsuz bucaksız yerlerde gezmek, karakterlerin ruh dünyalarını anlamaya çalışmak ve zaman zaman karakterlerin yerine geçmek dünyaya bambaşka açılardan bakılmasını sağlamaktadır.

Okudukça çoğalan insanlar değişimi iliklerine kadar hissederken, okumadan geçirilmiş günlerin hüznü kişileri derinden etkilemektedir. Eser ayırmamaksızın eline her geçeni okuyan ve onda kendine ait bir şeyler bulan kişiler kültürel zenginliklerine her daim yeni şeyler eklerler. Okumak için ayrılmış kaliteli zamanların yanı sıra, bir yolculuk esnasında okunan kitapların, iş molalarında hızlıca sonuna gelmek istenilen heyecanlı anların da tadı bir başkadır.

Okuma alışkanlıklarınız ne yönde olursa olsun iyi bir okuyucunun mutlaka okuması gereken kitaplar vardır. Bunlar dünya çapında ün salmış ve kalitesi kanıtlanmış dünya klasikleri serisidir. Ciddi bir okurun bu kitaplardan alacağı lezzet başka hiçbir şeyde yoktur.

Dünya Klasiklerinde Öne Çıkan Yapıtlar

Raskolnikov ismi hayatınıza farklı bir bakış açısı getirecek ünlü bir kahramanın adı olarak karşımıza çıkar. Dostoyevski’nin yarattığı bu kahraman, iç çatışmaların yaşandığı ve insanlığın sorgulandığı bir karakter olarak karşımıza çıkar. Rus halkının yaşadıklarından etkilenerek ortaya çıkarılmış olan Suç ve Ceza isimli kitap yıllar önce yayınlanmasına rağmen bugün tam bir klasik olarak oldukça fazla okunma oranına sahiptir. Felsefi sorunlarla edebiyatı harmanlayan usta yazar bambaşka boyutların kapılarını sonuna kadar açmış bulunmaktadır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin ilk romanı olarak hayatımıza giren İnsancıklar adlı eser, yazarının yazıldığı zamanlarda dünyayı bu kadar sallayabileceğini düşünmeden yazdığı ama çok özenerek yazdığı eserler arasında yer almaktadır. Kitap eleştirmenlerinin kitabın piyasaya çıkması ile yazardan geleceğin büyük yazarı diye bahsetmeleri yazarın ne denli güçlü bir eser ortaya çıkardığının bir kanıtı olmaktadır.

Romantizm, natüralizm, realizm, sembolizm ve klasisizm akımlarının farklı dillerde ve farklı kurgularda işlendiği dünya klasikleri dünyaya farklı gözlerle bakmayı sağlayan başucu kitapları arasında yer alırlar. Her biri yazıldığı dönemlere damga vurmuş ve yazıldığı dönemlerde büyük çığırların açılmasını sağlamış bu kitaplar aşkı, toplumsal sorunları ve farklı ideolojileri okuyucularına tattırmaktadır.

Klasiklerden Vazgeçemeyenlerin Ünlü Tercihleri

Dünya klasikleri denildiğinde usta yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy ilk akla gelenler arasındadır. Lev Tolstoy’un ünlü eserleri arasında belki de en ünlüsü olan Savaş ve Barış bugün 4 cilt olarak okurları ile buluşmaktadır. Dört ciltten oluşan bu muazzam eser tezatların birleşiminden hayatlarımıza ışık tutmaktadır.

Rus edebiyatının ünlü eserlerinin yanı sıra dünya klasiklerinde çokça görmeye alıştığımız Fransız Edebiyatı yazarları da kitap dünyasına büyük armağanlar bırakmıştır. Bir Victor Hugo, Montaigne ve farklı tarzlarda yazılarla karşımıza çıkan La Fontaigne, Fransız edebiyatından tüm dünyaya yayılan dalgalar gibidir.

La Fontaigne’in kaleme aldığı fabl hikayeler ve yazılar tüm dünyanın büyük ilgisi ile karşılaşmış özellikle çocuklara okuma aşkı kazandırmak konusunda ebeveynlere çok yardımcı olmuştur.

Masal kurgularının yer aldığı fabl öyküleri okuyucusuna büyülü ormanlarda gezme fırsatını sunarken, konuşan hayvanların olup olmayacağı konusunda bir düşünceye itmiştir. Okurken keyif alınacak ve hayata farklı bir tecrübe ile bakmamızı sağlayacak bu eserler bugün okundukları gibi gelecekte de en çok okunanlar arasında bulunacaktır.

Ekranlara Yansıyan Dünya Klasikleri

İnsanlığın ortaklaşa kurduğu bir hazine olan dünya klasikleri her yaştan okuyucusu olması ile de geniş bir kitleye hizmet etmektedir. Bir kez okumakla yetinemeyenlerin çoğunlukta olduğu okuyucu kitlesi bu kitapları tekrar tekrar okuyarak her seferinde gizli kalmış lezzetlere doymayı beklemektedir.

Bugün bu ünlü eserlerin pek çoğu filmlere konu olmakta ve yazılı hayatlar görsellerle birleştirilerek sinemaseverlere ikram edilmektedir. Rus edebiyatında önemli bir yer tutan Anna Karenına adlı eser, film olarak çekilmiş ve büyük ilgi ile karşılanmıştır. Muhteşem bir prodüksiyon olarak karşımıza çıkan bu film, dramatik bir kurgunun eseri olarak perdelere yansımaktadır.

Amerikalı bir yazar olan Harper Lee’nin yapıtları arasında bulunan Bülbülü Öldürmek ( To Kill a Mockingbird) adlı eser tozlu raflarda kalmayan ve can bulan bir başka eser olarak karşımıza çıkmaktadır.

Klasik eserleri okumak veya izlemek siz hangisini tercih ediyor olursanız olun hayatınızda mutlaka klasik eserlere bir yer bulun.  Kitap Gönder farkı ile klasik eserlere sahip olun.