GündemBüyük İstanbul depreminin habercisi mi? Korkutan sözler: Devam edecek

Büyük İstanbul depreminin habercisi mi? Korkutan sözler: Devam edecek

-

HavadisAntalya.com Online Tarafsız ve Bağımsız Habercilik

İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde hissedilen bir deprem meydana geldi.

AFAD, saat 15.08’de gerçekleşen sarsıntının büyüklüğünün 3,9 olduğunu duyurdu.

Kandilli Rasathanesi, İstanbul’da meydana gelen depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı.

7 kilometre derinlikteki depremin merkez üssü İstanbul Kartal olarak açıklandı.

UZMANLARDAN İLK YORUM: BÜYÜK DEPREMİ TETİKLER Mİ?

NTV yayınına bağlanan Prof. Dr. Okan Tüysüz depremin hemen ardından kritik açıklamalarda bulundu.

Tüysüz, ”Bü tür etki genellikle yakın depremlerde olur. Eğer deprem çok yakınsa ayaklarımızn altına sanki vuruyormuş gibi olur. Burada karada bir fay söz konusu değil. Pendik-Tuzla arasında bir fay var. Bunun da aktif olup olmadığı konusu tartışmalı.” dedi.

Büyük depremle ilgili soruya cevap veren Tüysüz, ”Böyle bir fayın büyük bir deprem potansiyeli yok. Pendik-Tuzla arasındaki fay hattının aktif olup olmadığı konusunda yeterli bir bilgi sahip değil. Fay büyük ölçüde yerleşim yerlerinden gidiyor. Eğer Kartal ve Pendik civarındaysa o faydan kuşkulanmak gerekir. 4’den küçük depremlerin yeri iyi analiz edilmedilir. ” ifadelerini kullandı.

GÜNGÖR: İSTANBUL’U NASIL KURTARACAĞIMIZI DÜŞÜNMELİYİZ

 

CNN TÜRK canlı yayınına katılan Deprem Uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, “İstanbul’da her hangi bir noktasında depremin olabileceğini bilmeliyiz. Türkiye’de 550’nin üzerinde aktif fay var. Bu tür depremlerde yeni aktif faylar da ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de bu.” dedi.

“Öncü bir deprem mi?” sorusuna yanıt veren Güngör, “Öncü bir deprem demek bilimsel olarak şarlatanlıktır. Bu bunun öncü olduğunu göstermez. Ben buradayım doğa hareket halinde. İstanbul’u depremden nasıl kurtartacağımızı düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

KANDİLLİ MÜDÜRÜ: DAHA BÜYÜK DEPREMLER OLURSA…

Kandilli Müdürüyle görüşen gazeteci Candaş Tolga Işık, Twitter hesabından paylaşım yaptı.

Işık, ”Az önce Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener’le konuştum “4,2 büyüklüğünde Kartal civarındaki Marmara’da bildiğimiz fayda oldu deprem… Öncü mü değil mi şu an söyleyemeyiz. Ancak ilerleyen saatlerde daha büyük depremler olursa bu yönde bir değerendirme yapılabilir” dedi.” ifadelerine yer verdi.

BARIŞ: DEPREMLER OLMAYA DEVAM EDECEK

TRT Haber canlı yayınına katılan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şerif Barış, İstanbul’daki depremin ardından ilk değerlendirmesinde “Kartal açıklarında bir fay üzerinde olan bence normal bir deprem. Bu tür depremlerin Marmara’da her zaman olabileceğini söylüyorduk. Bu depremler olmaya devam edecek. Marmara’nın içinden geçen Kuzey Anadolu Fay hattından bu tür sarsıntılar görülebilir” diyor.

Vatandaşların bu çaplı depremlere hazırlıklı olmalarına işaret eden Barış, “Biz afetlere dayanıklı ve hazırlıklı hale gelmemiz lazım. Doğru davranışlar sergilememiz lazım. Mobilya ve eşyaları sabitlememiz lazım. Ben böyle bir depremde binanın içinde olsaydım, eşyaya tutunur ve sarsıntı geçince hayatıma devam ederdim” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Haberler

Şirinler ve Sarallar çetesi davasında örgüt lideri Ümit Saral’a ceza yağdı

Şirinler ve Sarallar çetesinin arasında uyuşturucu gelirinin paylaşımında çıkan tartışma ve ardından farklı zamanlarda gerçekleştirilen saldırılarda 7 kişinin...

Bakan Soylu: ‘Uyuşturucu ile mücadelede yılbaşından itibaren 148 bin 585 operasyon yapıldı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iş kadını Banu Akdeniz tarafından Ordu'nun Ünye ilçesinde yaptırılan Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim...

Kayıp gencin cesedi Aydos Ormanı’nda bulundu

Kartal'da geçtiğimiz günlerde Esentepe Mahallesi'ndeki evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Kartal Köy Hizmetleri...

Gelin-damat fotoğrafı çekerken 30 metreden düştü

Olay, Gaziler Mahallesi Tazı Kanyonu mevkiinde dün meydana geldi. Edinilen bilgiye göre bir fotoğrafçının yanında çalışan 24 yaşındaki...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you